Kalifornské žížaly, Jakub Filip, Mobil: +420 728 874 692, email: ja.filip@seznam.cz

Domácí a zahradní vermikompostování


Vermikompostovat lze jak v bytě (ve vermikompostéru), tak i na zahradě v klasickém kompostu, nebo jen na volné neohraničené hromadě. Dodáváme násady pro oba případy, viz. Ceník.


Kalifornské žížaly jsou schopné zpracovat prakticky jakýkoliv biologicky rozložitelný odpad, který vzniká v domácnosti či na zahradě. Jedná se například o trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny. Nedoporučujeme do vermikompostu přidávat: hlínu, popel, maso a mléčné výrobky.

U zahradních kompostů doporučujeme velikost 1m3 a víc. Na začátku ovšem stačí jen menší množství materiálu. Ohraničení chovu se dělá hlavně kvůli estetice, žížaly žádnou ohrádku nepotřebují.

Založení domácího vermikompostu o velikosti 1m3:

1) Založení od začátku - uděláme podkladní vrstvu cca 20cm biologického materiálu, na ní rozvrstvíme násadu kalifornských žížal a přikryjeme stejnou vrstvou biologického materiálu. Po 14 dnech přikládáme postupně další materiál nahoru. Toto založení je lepší pro průběh chovu i pro kvalitu výsledného vermikompostu. Žížaly začínají od spodku a postupně se prožírají chovem.  Vermikompost je kompletně "prožrán".

2) Naočkování žížal už do založeného kompostu - jestli již máte kompost plný a chcete do něj aplikovat žížaly je nejlepší varianta vyhrabat v kompostu 20 - 30cm díru, nasypat do ní násadu kalifornských žížal a přikrýt ji původním materiálem. U tohoto způsob Vám nemůže zaručit, že se žížaly prožerou až dolů - to záleží na podmínkách každého kompostu, hlavně na jeho vzdušnosti.

Průběh chovu:

Během 14 dní žížaly opustí násadu a začnou zpracovávat Váš materiál. Od té chvíle můžete začít krmit. To znamená přidávat 20 - 30 cm biologicky rozložitelného materiálu každých 14 dní. Materiál můžete přidávat i častěji, jen nepřekračovat doporučenou vrstvu.

V průběhu je nutné hlídat teplotu a vlhkost. Chov na povrchu bude vždy oschlí, pod povrchem by měla být vlhkost v rozmezí 50% až 80%. Teplota chovu nesmí přesáhnout 35°C. Nejde o teplotu okolí, ale o vnitřní teplotu chovu. Největší nebezpečí je v materiálech, které se hodně zahřívají, jako je čerstvě sečená tráva. Abyste předešli zahřívaní chovu, je vhodné krmit žížaly po tenkých vrstvách, cca 10 cm, nebo krmivo nechat vyhřát na hromadě mimo chov kalifornských žížal a pak ho teprve přidávat.


Oddělení žížal od vermikompostu:

V podstatě se sundává poslední vrstva krmiva, do které již přelezly žížaly. Po posledním nakrmení je vhodné počkat zhruba 14 dní. Poté se vrchní vrstva stáhne a z ní vznikne nová násada kalifornských žížal. Tuto vrstvu použijeme na založení nového chovu. Hotový vermikompost obsahuje už jen minimální množství žížal. Minimální dobu vermikompostování při venkovním chovu doporučujeme 10 měsíců

Kalifornské žížaly v zimě

Kalifornské žížaly ve správně vedeném chovu přežijí i velké mrazy. Důležitá je velikost chovu doporučujeme minimálně 1m3. Kalifornské žížaly zalézají do nižších vrstev chovu, kde se díky rozkladu biologických materiálů drží teplo.Tato fáze pomáhá i ke zkvalitnění vermikompostu, kalifornské žížaly rozkládají zbytky rozložitelného materiálu, které vynechali v teplém období a zpracovávají i pro ně hůře zpracovatelný materiál. Chov kalifornských žížal nepromrzne pokud je minimální velikost chovu 1m3. V těchto podmínkách se mohou kalifornské žížaly stále množit. Před mrazy je možné nakrmit chov větší vrstvou krmiva, ideální je listí (i ořechové). Vhodné je chov kontrolovat i v zimě, rychlost zpracování odpadu je menší, než v sezoně, ale žížaly stále pracují.


K námi dodané násadě kalifornských žížal dostanete i návod na jejich chov. Kdykoliv budete potřebovat poradit, můžete se na nás obrátit s dotazem.